
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025 I POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH

|
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC
**************************************************************************************
ACH, CO TO BYŁ ZA BAL


|
POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z CHEMII I FIZYKI DROGĄ DO WIEDZY
Na podstawie wiedzy chemicznej i fizycznej można wyjaśnić zjawiska zachodzące w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne i fizyczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium. Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami? Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna mogą dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej, dla których nauczyciele chemii i fizyki wspólnie z zainteresowanymi uczniami klasy VII i VIII przygotowali i przeprowadzili dnia 13.06. 2025 r. pokazy doświadczeń.Celem tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, pokazanie, że chemia i fizyka potrafią bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.Na wstępie uczniowie z klasy VIII zaprezentowali przedstawienie pt: „Maria Skłodowska - Curie – kobieta, która zmieniła dzieje nauki”. Doświadczenia z chemii pt: „Barwna chemia” dotyczyły zachowania się wskaźników w roztworach o różnym pH.Po eksperymentach z chemii przyszedł czas na doświadczenia z fizyki. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy przygotowane i przedstawione przez starsze koleżanki i kolegów, którzy dowiedli, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się.
Małgorzata Pilch |
PIKNIK RODZINNY 2025


|
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 2025

„ Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”
Słowa ewangelisty św. Jana stanowiły motto uroczystości Święta Patrona Szkoły - Świętej Jadwigi Królowej, które w naszej szkole miały miejsce 6 czerwca. Królowa Jadwiga Andegaweńska patronuje dzieciom i młodzieży w ich codziennych, szkolnych zmaganiach. Co roku szczególnie pochylamy się nad Jej życiem i dokonaniami. Odchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy od mszy św. z udziałem pocztu sztandarowego, zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. W homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na to, na czym polega świętość naszej Patronki. Odwołał się do słów kazania wygłoszonego w czasie ceremonii pogrzebowej przez Stanisława ze Skarbimierza, który już wtedy, w 1399 roku, nakreślił piękny wizerunek zmarłej królowej: na pierwszym miejscu uwypuklił jej troskę o poddanych, wdowy, sieroty, ubogich i pokrzywdzonych, po czym ukazał cnoty Andegawenki w sprawowaniu władzy, wysławiał urodę królowej, ujmujący sposób mówienia, szlachetność obyczajów, głęboką pokorę, a także szacunek, z jakim odnosiła się do książąt, szlachty, biskupów i kapłanów. Dalsza część uroczystości odbywała się w szkole. Po wprowadzeniu sztandaru przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty przed wizerunkiem Patronki. Następnie dyrektor szkoły, Pan Adam Setlik, przywitał wszystkich gości na czele z Wójtem Gminy Szerzyny Panem Grzegorzem Gotfrydem. Część artystyczna - scenka przygotowana przez uczniów -rozgrywała się we współczesnej szkole. Dzieci chcą zmienić świat, bo wśród uczniów, także wśród dorosłych, coraz więcej kłamstwa, lenistwa, wyniosłości, gniewu, wywyższania się ponad innych, obojętności. Z pomocą dzieciom przychodzi nauczyciel, który przybliża im życie i dokonania Patronki Szkoły jako tej, z której winni brać przykład. Krótkie filmy biograficzne, fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas kanonizacji Jadwigi Andegaweńskiej przybliżyły wszystkim najważniejsze fakty z życia królowej. Podkreśliły jej mądrość, pokorę, dobroć, posłuszeństwo, rozwagę i roztropność. Ukazały ogromne serce - to, że jako król pochylała się też nad potrzebami tych, o których inni zapominali. Św. Jadwiga Królowa nauczyła nas tego, że można i trzeba żyć dla innych, a osobiste pragnienia należy przedkładać ponad swoje uczucia i emocje. Akademię uświetniły również pieśni o królowej Jadwidze w wykonaniu chóru szkolnego. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego „Święta Jadwiga Królowa w legendach”, nad którym patronat objął Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd. Oto lista nagrodzonych: Klasy I - IV
- I miejsce – Teresa Tkaczuk kl. IV - PSP Ołpiny
- II miejsce – Milena Studzińska kl. I - PSP Żurowa
- III miejsce – Rita Wojdyła kl. I - PSP Czermna
- Wyróżnienie – Konrad Mikrut kl. IV - PSP Swoszowa
Klasy V - VIII
- I miejsce – Aleksandra Słomska kl. VI - PSP Żurowa
- II miejsce – Malwina Depczyńska kl. VII - PSP Szerzyny
- III miejsce – Paulina Rąpała kl. VII - PSP Czermna
- Wyróżnienie – Paulina Depczyńska kl. VI - PSP Ołpiny
Wartości, którymi kierowała się św. Jadwiga, są uniwersalne i ponadczasowe. Dlatego będziemy starać się żyć i pracować na miarę Twojej wielkości, Święta Jadwigo Królowo. Będziemy kierować się wartościami, które były ważne dla Ciebie. Umocnij nas i daj siłę do realizowania przesłania, by miłować i służyć.
Małgorzata Mikrut
_______________________________________________________ |
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach od 4 do 5 czerwca 2025 roku klasy 6, 7 i 8 naszej szkoły wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Pierwszy dzień zaczęliśmy od wizyty w Łazienkach Królewskich. Spacer po parku był relaksujący, a piękne pałace i pomniki, w tym słynny pomnik Chopina, zachwyciły nas swoją architekturą.Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej Stolicy. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także podziwiać znajdujący się tam Pomnik księcia Jana Poniatowskiego. Z kolei w Bazylice Świętego Krzyża mieliśmy możliwość obejrzeć urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta wmurowane w filary tejże świątyni. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem.Zobaczyliśmy zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. To bardzo emocjonalna i pełna powagi ceremonia. Wojskowy ceremoniał zrobił na nas duże wrażenie. Po krótkim odpoczynku w Ogrodzie Saskim udaliśmy się metrem nad Wisłę, gdzie mogliśmy podziwiać Pomnik Syreny. Ostatnim punktem pierwszego dnia było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy. To było niezwykłe przeżycie zobaczyć stolicę z takiej wysokości. Po dniu pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na smaczny obiad a następnie na zasłużony odpoczynek do hotelu w Wilanowie, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy wcześnie rano obfitym śniadaniem. Pierwszym punktem drugiego dnia wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed ponad osiemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Pod koniec zwiedzania, mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Wizyta w Muzeum powstania Warszawskiego, była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie Sejmu RP. Rejestracja i skomplikowane procedury bezpieczeństwa mogły nieco zniechęcić wycieczkowiczów, tak się jednak nie stało. Zaraz po tym wkroczyliśmy w towarzystwie przewodniczki do budynku i po obejrzeniu wystawy informującej o historii siedziby władzy ustawodawczej, przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce - Sali Posiedzeń Sejmu. Tam spotkaliśmy Panią Poseł Urszulę Augustyn już na wstępie postanowiliśmy podziękować jej w imieniu całej szkoły za zaproszenie. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Chciałoby się powiedzieć, że jest dostojna i monumentalna. Bardzo odczuwało się w niej atmosferę czegoś reprezentacyjnego i doniosłego. Na miejscu wysłuchaliśmy krótkiego wykładu naszej przewodniczki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie byliśmy światkami konferencji prasowej oraz obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom. Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Wizyta W Sejmie RP była ważnym doświadczeniem.
W imieniu uczestników wycieczki i całej szkoły, chcieliśmy raz jeszcze podziękować Pani Poseł za zaproszenie nas do tego ważnego miejsca.
Następnym elementem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, rozpoczęliśmy je od wizyty na dziedzińcu, aby następnie podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu Apartamenty Królewskie, a także interesująca kolekcję sztuki Zamku mieszczącą się w Galerii Arcydzieł. Ostatnim punktem naszej wycieczki Było zwiedzanie PGE Stadionu Narodowego. Szliśmy trasą "Poczuj sie jak VIP". Pan przewodnik zabrał nas w miejsca, których przeciętny kibic idący na mecz, nie może zobaczyć. Wycieczkę rozpoczęliśmy od sektora przeznaczonego dla VIP-ów, który obejmuje najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości, komentatorów a także kibiców. Szczególną uwagę zwróciliśmy na Lożę Kryształową projektu Ewy Minge i przepiękny żyrandol z kryształów Swarovskiego. Następnie zwiedziliśmy kaplicę wielowyznaniową znajdującą się na stadionie, zobaczyliśmy centrum medialne PGE Narodowego, w szatni można było poczuć przedmeczową atmosferę, którą potęgowały wiszące tam koszulki zawodników. Mieliśmy również okazję sprawdzić, że fotele przygotowane dla tzw. ławki rezerwowych są bardzo wygodne. Późnym wieczorem, już 6 czerwca, wróciliśmy do Żurowej.
Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy organizatorom naszej wycieczki Państwu Katarzynie i Krzysztofowi Bąkom, dzięki którym mogła ona dojść do skutku, oraz sponsorowi poczęstunku Panu Radnemu Wojciechowi Mikrut.
Słomski J.
|
III GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
3 czerwca 2025 r. odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów kl. VII - VIII w PSP w Swoszowej, który od pierwszej edycji jest objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Szerzyny - Pana Grzegorza Gotfryda.
Głównym celem konkursu jest motywowanie uczniów do rozwijania zainteresowań, samodzielnego poszerzania wiedzy i podnoszenia umiejętności językowych, jak również zapoznanie ich z formą konkursów i egzaminów językowych. W zmaganiach konkursowych brali uczniowie z 5 szkół z naszej gminy. Uczestnicy konkursu mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych i wiedzy rozwiązując test z zakresu wiedzy leksykalno-gramatycznej, znajomości funkcji językowych i umiejętności czytania ze zrozumieniem, który rozwiązywali przez 45 minut.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Dominik Augustyn kl. VII
- Bartłomiej Słota kl. VIII.
Reprezentanci naszej szkoły nie stanęli na podium, jednak i tak gratulujemy im ogromnej wiedzy, którą wykazali się podczas zmagań konkursowych.
Maria Kędzior |
VIII BIEG PAPIESKI

31 maja 2025 roku w Swoszowej odbył się VIII Swoszowski Bieg Papieski.
Impreza miała na celu uczczenie pamięci św. Jana Pawła II, popularyzację i upowszechnianie biegania i nordic walking jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej zarówno wśród dzieci jak i dorosłych oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Klara Jasiczek kl. I
- Mikołaj Niedziela kl. II
- Dominik Pikusa kl. IV
- Maja Niedziela kl. VII
- Arkadiusz Zbylut kl. VIII
- Milena Pikusa kl. VIII.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a na szczególne wyróżnienie zasługuje Arkadiusz Zbylut z kl. VIII, który już po raz kolejny w swojej kategorii stanął na podium.
Maria Kędzior |
|
|